29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir? Neden Kutlanır?

OnlyMetin2 Pvp Server - OnlyMetin2 Forumu/29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir? Neden Kutlanır? => Öncelikle Tüm Türk Halkının Atatürk Yandaşlarının Ve Atatür'ün İzinden Giden Türk Evlatlarının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Kutlarım..Altta Güzel

Gönderen Konu: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir? Neden Kutlanır?  (Okunma sayısı 6137 defa)

BrokeN

 • ZiyaretçiÖncelikle Tüm Türk Halkının Atatürk Yandaşlarının Ve Atatür'ün İzinden Giden Türk Evlatlarının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Kutlarım..Altta Güzel Bir Kompozisyon Paylaşıyorum..Ben Yazmadım Yazanında Ellerine Sağlık Çok İyi Anlatmış 29 Ekimi Kısaca Tarihini...

Mustafa Kemal Paşa, Osmanlı hükümeti tarafından, bölgede düzeni sağlaması için Osmanlı Devleti'nin bir gemisi ile, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a gönderildi. Ülkenin çoğu ilinde kongreler düzenledi. "Tek bir egemenlik var, o da Milli egemenliktir. Ülkeyi, yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır." ilkesiyle, yurdun her tarafından gelen ulus temsilcileri (milletvekilleri)forum.vatan.tc 23 Nisan 1920 günü Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nde toplandı. Meclis, Mustafa Kemal Paşa'yı "Meclis Başkanı" olarak seçti. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi, Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Halk ve düzenli ordular düşmana karşı savaş verdiler, omuz omuza mücadele ettiler.

Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlanmasını takiben 1 Kasım 1922'de TBMM saltanatı lağvetti. Padişah Vahdettin "vatan haini" ilan edildi ve yurdu terk etti.

24 Temmuz 1923 tarihinde, İsviçre'nin Lozan şehrinde, Lozan Üniversitesi'nde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileri ile İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, SSCB ve Yugoslavya temsilcileri tarafından Lozan Barış Antlaşması imzalanmıştır. Bu antlaşma ile yeni bir devletin temelleri atılmıştır. Fakat, devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemiştir.

Lozan'n kabulü ve barışın sağlanması ile geride Türk Devleti'nin siyasal yapısını belirleyecek devlet şeklinin ve adının ne olacağı sorunu kaldı. T.B.M.M.'nin varlığı ile egemenliğin kayıtsız - şartsız ulusa ait olan, insan haklarına dayanan bir devlet sistemi kurulmuştu. Fakat gerek halkın, gerekse Meclis içinde bulunanların büyük kısmı Padişah'a dinsel ve geleneksel bağlarla bağlıydılar. Padişah'ın işgal ettiği Saltanat - Hilafet makamı yüzyıllardır kökleşmiş bir teokratik sistemdi. 1300 yılından beri de Osmanoğullarından başka hiçbir aile iktidar olmamıştı. Egemenlik biri dinden, diğeri gelenekten gelen iki kaynaktan çıkıyor ve Padişah'ta toplanıyordu. Gerçi İttihat Terakki bu gücü kırmıştı, fakat sistemin özünü, yani egemenliğin kaynağını ve kullanılış biçimini değiştirememişti. Egemenliğin, tanrı hakları sisteminden, insan hakları sistemine geçişin bir sonucu olarak Padişah'tan ulusa geçişi, bir ilke ve ülkü olarak Amasya Genelgesi'nde ortaya konmuş ve 23 Nisan 1920'de B.M.M.'nde somutlaşmıştı. Teşkilat-ı Esasiye Kanunu da bu temel üzerine oturmuştu.

Kurtuluş Savaşı ulusal bağımsızlık yanında ulus egemenliğini de açık bir biçimde ortaya koyduğu için Padişah daha başından beri milliyetçilerin amansız düşmanı kesilmişti. M. Kemal Paşa Padişah'ın ihanetini bildiği halde, henüz zamanı olmadığı için Padişah'ı hedef almadı. Genç subaylık yıllarından beri inandığı ve Erzurum'da Mazhar Müfit'e not ettirdiği "Cumhuriyet" inancını "Ulusal bir sır" olarak sakladı. Kurtuluş Savaşı içinde "Cumhuriyetçi" bir düşünceyi ortaya atmak, iç parçalanmaya yol açacağı için bu yola gitmedi. Hatta Sivas Kongresi sırasında "Cumhuriyet" ilan edelim önerilerini red etmişti. Fakat Kurtuluş Savaşı'nın Başkomutanı, Türk Ulusu'nun kurtarıcısı M. Kemal, Türkiye'nin siyasal yapısını değiştirmenin ilk adımını Saltanat'ın kaldırılmasını sağlamakla attı. Saltanat'ın kaldırılışına en yakın arkadaşları bile karşı çıkmışlardı. Meclis'te tutucu kanat direndiyse de, M. Kemal Paşa'nın kararlı ve sert tutumu sonucu Saltanat'ın kaldırılışı sağlandı. Fakat onun bu sert tutumu endişe doğurdu. Bunun bir başlangıç olduğunu görenler çeşitli yöntemlerle M. Kemal Paşa'yı engellemeye çalıştılar.

2 Aralık 1922'de Meclis'e muhalif grup tarafından bir öneri verildi. "İntihab-ı Mebusan Kanunu"nda değişiklik yapılmasını isteyen önergede "Büyük Millet Meclisi'ne üye seçilmek için Türkiye'nin bugünkü sınırları içindeki yerler halkından olmak ve seçim çevresine yeni gelenlerin ise en az beş yıl oturmuş olmaları" gerektiği kanun hükmü haline getirilmek isteniyordu. M. Kemal Paşa'yı milletvekili seçilmekten yoksun bırakmak isteyen bu önerge üzerine söz alan M. Kemal Paşa, doğum yerinin Türkiye'nin sınırları dışında kaldığını ve bir yerde beş yıl oturmadığını belirttikten sonra, düşmanlara karşı savaştığını, vatanı kurtarmak için hiç bir yerde beş yıl oturamadığını hatırlatıp, ulusun sevgisisi kazanmış bir insan olmasına rağmen kendisini yurttaşlık haklarından yoksun bırakmak isteyen bu kimselerin bu yetkiyi kimden aldıklarını sordu. Önerge red edildi.

Cumhuriyet'e doğru gidiş bu kararlı sözlerle açıkça görülüyordu. M. Kemal Paşa, 8 Nisan 1923'de dokuz ilkede görüşlerini toplatarak, programını belirlerken, siyasi biçimlenmeyi de hazırladı.

Savaş zamanının T.B.M.M.'nin görevi son bulmuştu. Bu sebeple Meclis kendini dağıtıp, seçime gitme kararı aldı. M. Kemal, dağılmadan önce Meclisten 15 Nisan'da, Saltanatı geri getirmeye çalışanları vatan haini kabul eden bir kanun değişikliği ile "Hıyanet-i Vataniye Kanunu"na, ileride gerekirse yine İstiklal Mahkemeleri kurma fırsatını veren bir ek getirdi.

Yeni kurulacak Meclis'te kuvvetli bir kadro oluşturmayı ve böylece Cumhuriyet'i ilan etmeyi düşünen M. Kemal'in bu çalışmaları yakın arkadaşlarının kendisinden uzaklaşmasını hızlandırdı. Rauf Bey ve arkadaşları, M. Kemal'in partiler üstü kalmasını, politikaya karışmamasını, önererek, O'nu pasif duruma getirmek istiyorlardı. Rauf Bey'in İsmet Paşa ile aralarının açılması da bu ayrılığın başka bir yönü idi. Lozan'dan dönen İsmet Paşa'yı karşılamak istemeyen Rauf Bey Başbakanlık'tan bile istifa etti.

İkinci Meclis, toplandıktan sonra Lozan'ı onayladı. Artık sorun Türkiye'nin rejiminin belirlenmesiydi. M. Kemal 22 Eylül 1923'de "Neue Treie Presse" adlı bir Viyana gazetesi muhabiriyle yaptığı görüşmede, 23 Nisan 1920'de kurulan sistemin Cumhuriyet olduğunu fakat adının açıklanamadığını belirtip, yapılacak işin yalnızca isim koymak olduğunu söyledi.

İkinci dönem Büyük Millet Meclisi, 11 Ağustos 1923'te ilk toplantısını yaptı. 13 Ekim 1923'te Ankara başkent ilan edildi. Atatürk; egemenliğin ulusa dayandığı bir sistem olan cumhuriyet yönetiminin ilanı için hazırlıklar yapmaya başladı. 28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya'da yemeğe çağırdı. Onlara, "Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz." dedi.

29 Ekim 1923 günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan "Cumhuriyet" önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verdi. Meclis önergeyi kabul etti.

Böylece, Türkiye devletinin yönetimi biçimi "Cumhuriyet" olarak, adı "Türkiye Cumhuriyeti Devleti" olarak belirlendi. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, ilk "Cumhurbaşkanı" oldu. Cumhuriyetin ilanı, yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı.

Cumhuriyette Atatürk'ün de söylediği üzere, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." Millet, kendini yönetme yetkisini, kendilerine temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler, yasaları tasarlar ve yöneticileri ulus adına denetler. Millet, seçimle yöneticileri seçebilir.

« Son Düzenleme: 29 Ekim 2010, 22:48:56 Gönderen: [BA]BrokeN »

Konuyu Paylaş:
  digg  slashdot  delicious  technorati  facebook  twitter  google  google

xIIKRALIIx

  Yeni Üye
  *

  İleti: Toplam İleti: 7
  Kişisel Bilgi: Cinsiyet:Bay
  Yas:18
  Nereden:isTanbuL
  İrtibat
Ynt: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir? Neden Kutlanır?
« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2010, 12:15:16 »
Cumhuriyeti Biz böyle kazandıK.


FaLCoN44

 • Ziyaretçi


Ynt: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir? Neden Kutlanır?
« Yanıtla #2 : 29 Ekim 2010, 13:18:19 »
oyundaki ve forumdaki tüm userlerin ve yöneticilerin 29 ekim cumhuriyet bayramını en içten dileklerimle kutlarim... :)


TATAKO

  Yeni Üye
  *

  İleti: Toplam İleti: 34
  Kişisel Bilgi: Cinsiyet:Bay
  Yas:20
  Nereden:NEREYE :)
  Kişisel Mesaj: NEREDEN BAKARSAN BAK REZIL DUNYA

  Durumum:
 • İrtibat
Ynt: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir? Neden Kutlanır?
« Yanıtla #3 : 29 Ekim 2010, 23:13:57 »
cok güzel begendim ama biraz uzun :D okumak zor geldı :D okumadım :D

Server:Çanakkale
Nick:TATAKO
LvL:96
Bayrak:Sarı
karakter:SaVaSCı

reddevils

  Yeni Üye
  *

  İleti: Toplam İleti: 46
  Kişisel Mesaj: XDoSTLaRX

  Karizma: 11 Mesajı Toplam
  22 Kere Beğenildi

  Durumum:
 • İrtibat
Ynt: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir? Neden Kutlanır?
« Yanıtla #4 : 29 Ekim 2010, 23:44:44 »
yaşasın cumhuriyet ne mutlu türküm diyene çanakkale geçilmez bekliyoruz bakım varya kolay gelsin ;D
xSogukYeL

  Kıdemli Üye
  ****
  İleti: Toplam İleti: 319
  Kişisel Bilgi: Cinsiyet:Bay
  Yas:1911
  Nereden:Erzurum
  Kişisel Mesaj: FENERBAHÇEM

  Karizma: 85 Mesajı Toplam
  136 Kere Beğenildi

  Durumum:
 • İrtibat
Ynt: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir? Neden Kutlanır?
« Yanıtla #5 : 30 Ekim 2010, 09:57:01 »
TÜRKÜMÜZ LE KÜRDÜMÜZLE BÖLE KAZANDIK SAVAŞLARIMIZIISen giderken adımlarınıda sayarım heyhat !
Ne yazık seni yanlış tanıdım sanırım

PciSaban

  Tam Üye
  ***

  İleti: Toplam İleti: 186
  Karizma: 1 Mesajı Toplam
  1 Kere Beğenildi

  İrtibat
Ynt: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir? Neden Kutlanır?
« Yanıtla #6 : 31 Ekim 2010, 20:46:01 »
Broken seni Takdir Ediyorum Harikasiniz Türk Milletini Bu Kadar Seven Ve Bu Kadar Saygi Duyan Bir MOD takimi İlk Kez Goruyorum Oynadiğim 14. Pvp Server Olmus OLsada En Hosuma Giden pvp Oldu Diğer Oynadiğim Pvp mod larini Siddetle Kınıyorum SizLeri KutLuyorum((::

Seo4Smf Tagleri: nedir bayramı ekim cumhuriyet kutlanır 

GoogleTagged - Etiketler

 


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir? Neden Kutlanır? Konusuna Ait Benzer Konular

Sizce Sarı Bayrakların İyi Ve Kötü Yönleri Nedir ?
Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz  Devamı...

Gösterim: 509 - Yanıt: 2 - Başlatan:wantedangel1
kurban bayramı
arkadaşalar şimdiden herkesın kurban bayramı mübarek olsun Devamı...

Gösterim: 250 - Yanıt: 2 - Başlatan:YUREKLI
IP Ban Nedir?
Arkadaşlar IP ban hakkında birkaç sorum olucak forumda gördümde anlam veremedim.1)IP Ban nedir?2)IP Ban yenildiğinde pc deki tüm... Devamı...

Gösterim: 800 - Yanıt: 2 - Başlatan:VanderFuLL
Bu tam olarak nedir?
  Pet sistemi filan mı açklama da yok Devamı...

Gösterim: 457 - Yanıt: 5 - Başlatan:reachthetop
90. Yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu olsun
Cumhuriyet Bayramı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü... Devamı...

Gösterim: 127 - Yanıt: 0 - Başlatan:30sn